Vitaminai odai, kaip ir kiti vitaminai, yra labai svarbūs žmogaus organizmui. Veido oda gali atspindėti žmogaus sveikatos būklę. Dėl šios priežasties veido odos priežiūra kiekvienai turėtų tapti kasdiene rutina. Tačiau vien tik veido odos priežiūros priemonių neužtenka: labai svarbi ir sveika bei subalansuota mityba, kurios metu organizmas pasisavina reikalingas medžiagas bei vitaminus. Įvardijame 5 reikalingiausius vitaminus odai bei dalijamės naudinga informacija, kokie maisto produktai padeda užtikrinti pakankamą vitaminų kiekį organizme.
1. Vitaminas D palaiko normalią žmogaus organizmo funkciją
Vitaminas D yra vienas svarbiausių vitaminų odai. Aktyvuotas vitaminas D yra gyvybiškai svarbus normaliai žmogaus organizmo fiziologijai, ląstelių dauginimuisi ir diferenciacijai palaikyti. Šis vitaminas taip pat pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu.
Vitaminas D dažniausiai gaminasi deginantis saulėje. Svarbu prisiminti, kad vasarą saulės voniomis piktnaudžiauti nereikėtų: užtenka vos 10–15 minučių pabūti saulėje tik su maudymosi kostiumėliu, kad oda pradėtų gaminti vitaminą D. Tačiau šaltuoju metų laiku, esant sumažėjusiam saulėtų dienų skaičiui, drabužiams dengiant beveik visą kūną, šio vitamino gamyba ženkliai sumažėja.
Vitaminas D pasisavinamas kepenyse ir inkstuose, vėliau pernešamas per visą kūną, padeda susidaryti ir atsinaujinti odos ląstelėms. Vitaminas D atlieka svarbų vaidmenį odos tonusui, taip pat gali padėti gydyti psoriazę (žvynelinę).
Siekiant palaikyti optimalų vitamino D kiekį organizme, savo mitybos racioną reikėtų papildyti natūraliais vitamino D šaltiniais: riebia žuvimi, žuvų kepenimis, sviestu, pienu, sūriu, mėsa, ikrais, kiaušiniais.
2. Vitaminas C padeda apsaugoti odą ir kovoti su vėžio ląstelėmis
Vitaminas C, kurio didelį kiekį galime atrasti epidermyje (išoriniame odos sluoksnyje), taip pat dermoje (vidiniame odos sluoksnyje), šviesina pigmentines dėmes bei padeda užkirsti kelią naujų atsiradimui. Vitaminas C padeda kovoti su vėžio ląstelėmis, jo vaidmuo taip pat svarbus kolageno gamyboje, kuris padeda išlaikyti odą sveiką, skaisčią ir jaunatvišką. Dėl šios priežasties vitaminas C yra vienas pagrindinių ingredientų, atrandamų daugelyje senėjimą lėtinančių odos priežiūros priemonių. Pakankamas vitamino C kiekis organizme taip pat padeda išvengti sausos odos problemų. Trūkstant vitamino C, į savo mitybos racioną reikėtų įtraukti daugiau citrusinių vaisių, valgyti augalinės kilmės vitamino C šaltinių: braškių, brokolių, špinatų.

3. Vitaminas E apsaugo odą nuo žalingų saulės spindulių
Pagrindinė vitamino E funkcija – odos apsauga nuo saulės spindulių. Vitaminas E, tepamas ant odos, sugeria kenksmingą UV saulės spindulių šviesą. Taip sumažinama UV spindulių daroma žala ir išvengiama tamsių dėmių ir raukšlių.
Paprastai organizmas išskiria vitaminą E per sebumą – riebią medžiagą, išsiskiriančią per odos poras. Optimali riebalų pusiausvyra padeda išlaikyti normalią odos būklę ir apsaugoti ją nuo išsausėjimo. Jei Jūsų oda yra ypač sausa, vitaminas E gali padėti pašalinti riebalų trūkumą. Vitaminas E taip pat padeda gydyti įvairius odos uždegimus.
Nors vitaminas E yra daugelio odos priežiūros priemonių sudedamoji dalis, iškyla problema, kad saulės spinduliai gali sumažinti jo poveikį. Dėl šios priežasties reikėtų nepamiršti valgyti įvairių riešutų (migdolų, lazdyno riešutų ir kt.) ir sėklų.
4. Vitaminas K padeda gydyti įvairias odos ligas bei problemas
Vitaminas K paspartina kraujo krešėjimo procesą, kuris lemia greitesnį mėlynių, įvairių žaizdų ir operuotų vietų gijimą, didina atsparumą infekcijoms, spartina kraujotaką, gydo uždegimus. Dauguma mokslininkų teigia, kad vitaminas K taip pat padeda kovoti su įvairiomis odos ligomis bei problemomis, tokiomis kaip strijos, randai, tamsios dėmės, ratilai po akimis ir voratinklinės venos. Dėl šios priežasties vitaminas K yra naudojamas daugelio odos priežiūros priemonių gamyboje. Produktai, kuriuose yra vitamino K, šviesina pigmentines dėmes, taip pat skaistina odos spalvą. Vitaminą K gamina žarnyno bakterijos. Šio vitamino kiekį organizme gali padidinti špinatų, pomidorų, kopūstų, žaliųjų žirnelių, bulvių, šermukšnio uogų vartojimas. Šiek tiek jo yra ir gyvulinės kilmės maisto produktuose (kepenyse, kiaušiniuose).

5. Vitaminas A padeda išlaikyti odos drėgmę
Vitaminas A bene labiausiai žinomas kaip ypač reikalingas geram regėjimui užtikrinti, tačiau jis taip pat ne mažiau svarbus ir odai. Vitaminas A padeda išlaikyti optimalią odos drėgmės pusiausvyrą, yra reikalingas odos ląstelių susidarymo ir atsinaujinimo procesams, taip pat veikia kaip antioksidantas. Vitaminas A yra ir puiki priemonė gydyti spuogus.
Esant vitamino A trūkumui, pradeda lūžinėti nagai, plaukai praranda blizgesį, oda tampa išblyškusi ir ima pleiskanoti, todėl labai svarbu užtikrinti, kad organizmui netrūktų šio vitamino. Natūralūs jo šaltiniai yra riebūs pieno produktai, kiaušinio tryniai, kepenys (ypač menkės, jaučio), kai kurios beta karotino turinčios daržovės (morkos, paprikos, moliūgai) ir vaisiai (abrikosai). Vitaminai odai, kaip ir kiti vitaminai, yra reikalingi kiekvieno žmogaus organizmui. Vitaminai odai ilgalaikėje perspektyvoje padeda išvengti įvairių išorinių odos problemų, tokių kaip pigmentinės dėmės, odos paraudimai, spuogai, išsausėjimas, ratilai po akimis ir pan. Todėl, siekdamos turėti gražią ir sveiką odą, nepamirškite jos palepinti ne tik įvairiomis išorinėmis odos priežiūros priemonėmis, tačiau taip pat aprūpinkite organizmą reikiamu vitaminų kiekiu.